Náš příběh s domorodci

Vzhledem ke stále se zrychlujícímu rozpadu kmenového společenství a invazi civilizačních vlivů (politické, dogmatické a ekonomické zájmy), povolávají Šemke ve snech a vizích lidi na celém světě, aby mohli předat původní linie, chráněné a živé. Tak se dostala Monika Michaelová k nim, do hor Sierra Nevada. A tak se děje to, že čím dál víc lidí mívá sny, ve kterých se s nimi setkává. Nechme je tedy, ať nás vezmou na cestu k původu.

Říká se, že jejich území je srdcem světa. Je tím míněno, že v horách pramení 7 řek a pro domorodé lidi je voda zdrojem života. Má to daleký přesah do všech oblastí našeho života. U nás v České republice jsou takový místa, proto se naše území také označuje srdce Evropy.

Mají zcela odlišné vnímání světa než je to naše civilizované. A přitom je nám v základech velmi blízké. Jejich prosba je, abychom se dokázali sami postarat o sebe, o svou zemi a o život dalších generací. Kogi a Wiwa nám pomáhají zacelovat naše vlastní kořeny a vyrůstat z nich v silný kmen, který je základem zdravé koruny. Od roku 2004 provozuje zakladatelka Monika Michaelová setkání, kde se lidé učí rozpoznávat své talenty, rozvíjet je a aktivně vytvářet dobré podmínky pro život. Nadační fond pokračuje v této aktivitě a dále ji rozvíjí a zkvalitňuje.

“ Moje putování v Kolumbii začalo v roce 2011. Od té doby jsem na cestě s domorodci všude a pořád. Oni žijí v severní Kolumbii, v horách Sierra Nevada. Říkají, že je to srdce světa a ví, co tím myslí. My žijeme v srdci Evropy. Víme, co to znamená, když to někdy vyslovíme?“

Na základě dlouhodobého studia a soužití s domorodými lidmi kmenů Kogi a Uaí nadační fond vychází z deklarace základních lidských práv a svobod v oblastech našeho a mezinárodního práva, které se týkají možností navrácení teritorií do správy domorodých lidí a získání ochrany a správy míst se speciálním historickým a duchovním významem v naší zemi.

Příčinu změny klimatu vidí Kogi ve vychýlení světa z rovnováhy tím, jak jsme se vychýlili z rovnováhy přírodních zákonů my, lidé. Kogi nás chtějí naučit, co můžeme dělat, abychom se dostali zpět do rovnováhy a naučili se s nimi ji udržovat. Potřebují předat učení jak zastavit destrukci. Bude je někdo poslouchat? Může několik desítek tisíc lidí bez ekonomického a politického významu změnit svět sedmi miliard? Co když ano?

Po 5 letech si mně domorodci pozvali znovu. V roce 2016 jsem odjížděla na půl roku. Sama, ale tentokrát ve spojení se stovkami lidí v naší zemi. Chci u vás studovat. Lidi v České republice posílají pozdravy a poděkování za to, co v Sierra Nevada pro nás všechny děláte. Za vaši přítomnost. Obracíme se na vás s prosbou o další provázení, prohloubení našeho spojení a rady, jak můžeme tady v Evropě s vámi spolupracovat na vytvoření mostu mezi divokým srdcem a civilizovaným člověkem. Vezu s sebou přání a otázky lidí, kteří posílají svoje drobné dárky. Posbírali jsme vodu z různých pramenů, potoků, řek a vodních nádrží ze srdce Evropy. Jedu vás pozvat k nám, do České republiky, abyste nás učili a abychom i my mohli něco dobrého udělat pro vás a pro Zemi. Prosím o prohloubení práce s vámi v Evropě na vztahu lidí k základním hodnotám. Přeji si, aby bylo srdce Evropy i srdce světa prostorem míru a klidu. Posvátným územím. V těchto dnech se rozhoduje o budoucnosti ŠUMAVY největší přírodní rezervace v srdci Evropy. Na jedné straně je zájem developerů a těžařů, na druhé straně jsou desítky tisíc lidí, kteří chrání hodnotu tohoto jedinečného evropského přírodního území. Proto se i na vás obracím s prosbou o nasměrování a spolupráci.

„Cambio cultural“ řekl Mamo Pedro, když v září 2016 rozmlouval s vodou od nás. Tak začala výměna kulturního a duchovního dědictví domorodých lidí kmene KOGI se  současnou společností, ve které začínáme vnímat naše kořeny, spojení s moudrostí Země a životními zákonitostmi. Mamo, přijal Moniku do učení.Nejdříve se musíš naučit základy, řekl.  Pak přivez další lidi od vás. A až bude čas, přijedu do vaší země, kde jsou lidi s dobrým srdcem a jasnou vůlí žít v souladu se zákony přírody.

Ženy kmene Kogi tkají tašky z přírodních vláken. Posílají je k nám, utkaly je pro české lidi jako dar za dar. Je to výměna, říká Saha Maria a ukazuje mi 7 tašek, které utkala. Mám pocit, že se dotýkám těl žen, pro které jsou, když si je od ní beru. Vždycky se objevila nějaká žena s taškou  anebo ji poslala po svém muži, aby ji vyměnil za něco, co jsem přivezla od nás. A tuhle nosí muži. Jmenuje se gamakala. Říká Mamo a ukazuje na bílou tašku s flekem od panely. Dal mi ji, když jsme si povídali o tom, co to vlastně znamená být v páru.

Domorodé ženy šijí tašky a spřádají vlákna, do kterých vkládají sen světa. Je to staré ženské vědění, které bylo základem i naší středoevropské tradice (Keltské a Slovanské osídlení atp.)

V roce 2017 se otevřelo koloběhu vody tak, jak ho neznáme. Mamos začali Monice předávat své mýty, především mýtus o matce vod a ptáků. Sajas mluvily o zrodu vody a roli žen v tomto procesu. Také vyzývají k tomu, abychom našli a obnovili prastaré zdroje vody. Říkají jim „madre vieja“ – prabába voda. Další velké téma je pro domorodce očista odpadních vod tak, aby se znečištění nedostávalo do celého koloběhu. K tomu právě slouží vědění prabáby vody.

Od roku 2018 do hor Sierra Nevada putuje čím dál více lidí z celého světa. Místa, která byla nedotčená se proměňují před očima v hotelové resorty. Spolufinancovali jsme odkup 28 ha horského terénu v Sierra Nevada s prameny vody pro projekt „El Remanente“ neboli zachovejme to, co zbývá. Tento kus země se jmenuje Tierra Negra a je zázemím pro poutníky, kteří tady mohou projít očistou a potkat se s domorodci. Podpořili jsme na celoregionální pracovní debatě pozastavit kácení pobřežních lesů v povodí řeky Buritaca.

Začaly vznikat skupiny, které pořádaly turné domorodců v naší zemi. I přes pokusy o spolupráci se ukázalo, že atmosféra kolem Kogi se u nás zahalila do stínu. Jako kouř v zrcadle nebylo a není možné uchopit pravou příčinu toho, proč se tak děje. A tak vkládáme vše kolem domorodců do prostoru uzdravování. Oni pracují se zrcadlením a stíny. Pak, když se ukážou, teprve lze vidět skutečnost a obnovit si schopnost rozlišovat, nevztahovat, měnit sebe a tím měnit svět.




Od té doby se však taky začalo tvořit společenství a naše pozornost šla hlouběji k Beskydským vrchům i údolím pod nimi. Inspirování tradicí domorodého kmene Kogi, jsme se rozhodli nejdříve navštívit místa na kterých i naši předkové naslouchali zemi a svým bohům. Scházeli jsme se u ohňů, u pramenů, na místech mimořádného významu. A čekali jsme až se cesta domorodců k nám otevře. Nečekali jsme však, že vše začne zástavou srdce Moniky Michaelové. Jako by se v ten moment přenesla do „Aluny“ spojeného vědomí domorodého kmene Kogi. Následně jsme se dozvěděli o velkých nepokojích v kmeni a násilí mezi indiány. Rozpad kmene který je od 60. let plánován a pečlivě připravován největší organizací světa a všech časů, začal být vidět. Naše pozornost se zcela obrátila k vnitřní práci a připravili jsme výzvu připojení se do klidu a tiché podpory našich starších bratrů kmene Kogi, k ochraně srdce světa.

Od nepaměti do hor Sierra Nevada přicházejí lidé z celého světa. Následují svoje vnitřní volání. Hlas Země. Nejdou podle map a nemají průvodce. Vede je volání lidí Kogi, kteří ve snové realitě hledají svoje mladší bratry a sestry. Civilizované lidi z různých kontinentů, kteří mají nadání a schopnost se od nich učit. V 80tých letech se k nim takto dostal i režisér Alan Ereira, který natočil dokument FROM THE HEART OF THE WORLD. Dokument je i s českými titulky k prohlédnutí na YouTube. Od té doby začaly v horách vznikat nové vesničky, ve kterých se tvoří nový kmen. Jsou označováni domorodým jazykem Kagaba jako Uaí, neboli neteře a synovci velkého jaguára. To jsme my.

IČO: 05605784
79312 Staré Heřminovy 4

nadacnifond@mostyaprameny.cz
Datová schránka: kfbrj3t

2801403810 / 2010
IBAN: CZ2320100000002801403810
BIC/SWIFT: FIOBCZPXXX

Spisová značka N 1320/KSOS Krajský soud v Ostravě